Trzy błędy, których warto unikać wybierając materac do łóżka

Zakup materaca jest poważną decyzją. Wiąże się ze sporym obciążeniem dla budżetu, nic więc dziwnego, że zależy nam na jego powodzeniu. Choć jednak wyborowi najlepszego modelu poświęca się wiele uwagi, nadal nie brakuje osób niezadowolonych z podjętej przez siebie decyzji. Zastanawiając się nad tym, jak wybrać materac do łóżka warto więc przeanalizować błędy popełnione przez inne osoby. Uczenie się na nich jest przecież znacznie bardziej opłacalne niż popełnianie własnych.

Błąd pierwszy – brak wiedzy na temat różnych technologii i materiałów

Materac to materac! Po co dopisywać do tego jakieś dodatkowe teorie? Dziadkowie przez lata spali na modelu sprężynowym, dlaczego więc i my nie mielibyśmy skorzystać właśnie z niego? Wiele osób kupując materac nie zadaje sobie trudu, aby zainteresować się, co właściwie może im zaproponować zmieniający się rynek. Co więcej, osoby te często wychodzą z założenia, że wszelkie zmiany są po prostu chwytami marketingowymi stosowanymi po to, aby skłonić je do zapłacenia więcej za rozwiązanie, którego nie potrzebują. 

I nawet, jeśli niekiedy rzeczywiście drobne zmiany są promowane jako przełomowe odkrycia, trudno udawać, że mamy do czynienia z rynkiem, który nie ulega przeobrażeniom. Materace powstają dziś z wykorzystaniem coraz oryginalniejszych technologii, zastosowanie znajdują przy tym również materiały, z istnienia których kilkanaście lat temu nie zdawaliśmy sobie sprawy. Możemy to ignorować, robiąc to szkodzimy jednak zdrowiu i portfelowi skazując się na nietrafiony wybór.

Błąd drugi – brak całościowego spojrzenia na zakup materaca

Nie tylko ignorancja może mieć zgubne skutki, gdy wybiera się materac do łóżka. Równie niekorzystne może być skoncentrowanie się na jednym tylko kryterium. Przeważnie jest to cena, nie brakuje jednak również osób, które analizując ofertę rynkową szukają możliwie jak najbardziej twardego modelu. Tak twardość materiału, jak i jego cena to ważne czynniki. Nie są one jednak jedynymi, jakie powinniśmy brać pod uwagę. Nie mniej istotne jest to, czy materac jest łatwy w czyszczeniu, czy nie odkształca się i czy mogą z niego korzystać osoby, które odznaczają się sporą różnicą we wzrośnie i wadze. Pominięcie choćby jednego z nich obniża jakość wybranego rozwiązania.

Błąd trzeci – nadmierna wiara w rekomendacje

Podczas zakupów często prosimy o rady znajomych. Cieszymy się też, gdy rekomendują nam rozwiązania, które im samym przypadły do gustu. Nie inaczej jest wówczas, gdy zastanawiamy się, jaki materac wybrać do domu. Pamiętajmy jednak, że choć wspomniane sugestie mogą okazać się pomocne, opieranie decyzji zakupowej wyłącznie na nich może się okazać zgubnym posunięciem. Niestety, bardzo często zapominamy o tym, że nie ma materaca uniwersalnie idealnego. Model wart zainteresowania powinien odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom, a te mogą znacząco różnić się od potrzeb zgłaszanych przez naszych znajomych. Owszem, warto brać pod uwagę modele, które przypadły im do gustu, zawsze dobrze jest jednak przetestować je samodzielnie.