Skuteczna ochrona krzeseł ogrodowych

Krzesła w ogrodzie narażone są nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale również na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Promieniowanie, palące słońce, opady deszczu… Wszystko to wpływa nie tylko na ich wygląd, ale również na ich żywotność. Należy zatem zadbać o systematyczną konserwację i odpowiednią ochronę. Sposób konserwacji zależy oczywiście od materiału, z którego zostały wykonane.

Drewno

Krzesła ogrodowe wykonane z drewna są wytrzymałe i pięknie się prezentują. Zazwyczaj do ich wykonania wykorzystuje się sosnę, świerk, jesion, akację, buk, dąb lub drewno egzotyczne. Krzesła takie są już zaimpregnowane przez producenta, jednak warto po zakończeniu sezonu zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie. Należy również przenieść je w zadaszone miejsce i przykryć folią, jednak nie za szczelnie. Przed rozpoczęciem sezonu należy krzesła pokryć olejem, lub przeszlifować i polakierować, dzięki czemu będą wyglądać jak nowe. 

Wiklina i rattan

Krzesła do ogrodu wykonane z naturalnych surowców wyglądają efektownie, jednak są mniej odporne na działanie kapryśnej pogody. To surowiec często wykorzystywany do produkcji krzeseł do ogrodu, jednak również wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Do zwykłego oczyszczenia mebli z brudu wystarczy woda z mydłem. Można również zakupić specjalne preparaty dostępne na rynku. Po sezonie należy je schować w suche i zadaszone miejsce, by nie narażać materiału na przedwczesne niszczenie. 

Metal

Wydawałoby się, że krzesła wykonane z metalu są odporne nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale również na działanie czynników atmosferycznych. Co prawda są trwałe i żywotne, jednak wymagają oczyszczenia drucianą szczotką i pokrycia farbą. Jeśli krzesła są łączone z różnych materiałów, dla każdego z nich należy zastosować odpowiednie zabezpieczenie. Na rynku dostępne są również krzesła aluminiowe. Są lekkie i nowoczesne. To doskonałe rozwiązanie, jeśli nie posiadamy schowka na meble ogrodowe. Nie bez powodu nazywane są meblami całorocznymi. Są bowiem odporne na szkodliwy wpływ pogody. Wymagają tylko tradycyjnego czyszczenia. 

Technorattan i plastik

Krzesła z tworzyw sztucznych są lekkie i łatwe w konserwacji. Jeśli wykonane są dobrego gatunku tworzywa, swobodnie przetrwają w niezmienionym stanie przez wiele sezonów. Wystarczy ciepła woda z mydłem oraz ściereczka, by oczyścić krzesła z zanieczyszczeń. Dla skutecznej ochrony można również użyć specjalnych preparatów do czyszczenia i renowacji.

Żywotność krzeseł w ogrodzie uzależniona jest od odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Każde tworzywo wymaga odpowiednich preparatów, zatem zawsze należy stosować produkty zgodnie z zaleceniami producenta.