Rodzaje parapetów wewnętrznych

parapety wewnętrzne

Parapety wewnętrzne to coś, bez czego ciężko wyobrazić sobie pomieszczenia w domach czy w biurach. Zanim zostaną one zamontowane, warto zastanowić się w jakim stylu chcemy urządzić nasz dom, ponieważ dobrze dopasowane parapety wewnętrzne podkreślić mogą charakter pomieszczeń.

Rodzaje parapetów wewnętrznych

Parapety wewnętrzne mogą być wykonane z różnych materiałów. Do kuchni i do salonu najczęściej wybiera się te wykonane z wytrzymałego granitu, który odporny jest nie tylko na zmianę temperatury i wilgotność, ale również na wszelkiego rodzaju przebarwienia. Bardzo popularne są również parapety wewnętrzne z uniwersalnego PCW, z kompozytów czy z klejonego drewna.

Jak właściwie dopasować parapety wewnętrzne?

Zastanawiając się nad wyborem parapetów do środka należy pamiętać przede wszystkim o tym, że nie mogą one być elementem dominującym w pomieszczeniu. Powinny one współgrać z kolorem okien, ścian oraz z rodzajem mebli i podłogi. Dobrze jest, aby parapety takie nie były krzykliwe, tak aby w przypadku zmiany aranżacji dopasowały się do nowego wystroju.

Rola parapetów wewnętrznych w pomieszczeniach

Oprócz elementów dekoracyjnych parapety są bardzo funkcjonalne. Korzystnie wpływają na mikroklimat mieszkania, pozwalają na ograniczenie wydatków związanych z ogrzewaniem mieszkania. Ciepło, które wydobywa się z grzejników umieszczonych pod parapetami odbija się od pomieszczenia i ogrzewa je, nie przepuszczając zimna od okien. Parapety wewnątrz pomieszczeń zapobiegają osadzaniu się warstwy kurzu na meblach i przedmiotach, które są w sąsiedztwie.

Jak dbać o wewnętrzne parapety?

O wewnętrzne parapety należy regularnie dbać. Wymagają one najczęściej regularnej konserwacji, malowania lub olejowania. Częstotliwość konserwacji oraz metody uzależnione są od materiału, z którego są wykonane.