Regulowane futryny – jakie mają zalety?

regulowane futryny

Reprezentacyjny wygląd drzwi to nie tylko piękna stolarka, ale także właściwie dobrane futryny, nie tylko pod względem koloru, czy też wykończenia, ale również od typu futryny. Może ona być stała albo regulowana. Wybór tej właściwej zależeć będzie nie tylko od walorów estetycznych, ale także od miejsca, gdzie wstawiać się będzie nowe drzwi.

Czym wyróżniają się regulowane futryny?

Regulowane futryny zdobywają sobie coraz większą popularność. Wiąże się to z kilkoma cechami, które posiadają. Po pierwsze są łatwe w montażu, mniej czasochłonne. Poradzi sobie z nimi nawet mało doświadczony budowlaniec. Regulowane futryny są także bardziej dekoracyjne niż stałe ościeżnice, dlatego częściej stosuje się je wszędzie tam, gdzie stolarka drzwiowa jest ważnym elementem aranżacji.
Futryny tego typu przystosowane są do zamocowania na ścianach, które są grubsze niż przewidują to standardy. Dzieje się to głównie za sprawa mechanizmu, który pozwala regulować ich szerokość. Konstrukcja przypomina obejmę, która ściśle przylega do otworu drzwiowego.

Ościeżnice stałe – co trzeba o nich wiedzieć?

Futryny stałe są najpopularniejszym modelem, zwłaszcza w blokach. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie grubość muru waha się pomiędzy sześć a dziesięć centymetrów, czyli w większości nowych budynków. Nawet tam jednak może się okazać, że stałe ościeżnice się nie sprawdzają, ponieważ ich szerokość pozostanie bez zmian. W stałych ościeżnicach, aby zakryć miejsca łączenia, trzeba dokupić dodatkowo listwy ozdobne (sprawdź na stronie golddoor.pl).

regulowane futryny

Jakie jeszcze mogą być futryny?

Innym rodzajem futryn są futryny przylgowe i bezprzylgowe. Bezprzylgowe to takie, w których zawiasy chowają się w momencie zamykania drzwi, a krawędź drzwi wtapia się w ościeżnicę. Natomiast konstrukcja futryn przylgowych jest bardzo prosta, krawędzie drzwi i ościeżnicy nie zachodzą na siebie.