Ościeżnica regulowana – czy warto ją kupić?

ościeżnica regulowana

W czasie wyboru drzwi do mieszkania bardzo często zapominamy o kupnie ościeżnicy. Jest to dość powszechny i poważny błąd. Okazuje się, że ościeżnice drzwiowe powinny być odpowiednio dopasowane do warunków technicznych, w których mają być zamontowane drzwi. Na rynku można kupić stałe ościeżnice oraz regulowane. Warto dowiedzieć się, jakie będą najlepszym wyborem.

Jak dobrać ościeżnicę?

Ościeżnica to dodatkowy element drzwi. Z tego powodu nie jest dostępna do kupienia w komplecie. Warto wiedzieć, że budowa ościeżnicy nie jest czymś skomplikowanym. Mowa tutaj o dwóch elementach pionowych, które nazywają się stojakami. Ponadto w konstrukcji ościeżnicy znajdują się też dwa elementy poziome – górna belka nadprożowa, a także dolna belka, która przeważnie nazywana jest ślepym progiem. W belce pionowej zakładane są standardowe zawiasy. Okazuje się, że ościeżnica regulowana jest o wiele prostsza w montażu niż stała. Z jej montażem każdy może sobie poradzić.

ościeżnica regulowana

Ościeżnica regulowana

W obecnych czasach producenci w swojej ofercie mają ościeżnice drzwiowe drewniane, które zrobione są z tzw. klejonki drewnianej. Jest ona bardzo podobna do tej, która została wykorzystana do budowy ramy. Mowa tutaj o podstawowym elemencie konstrukcyjnym w skrzydle drzwiowym. Jeśli mowa o ościeżnicach metalowych to robione są one przede wszystkim ze stalowej blachy ocynkowanej, która ma grubość mieszczącą się w przedziale 1,2 – 1,5 milimetrów. We wszystkich niestandardowych ścianach sprawdzi się regulowana ościeżnica, która jest niesamowicie funkcjonalna. Niestety występuje pewne ograniczenie w jej zastosowaniu, bowiem ściana nie może być cieńsza aniżeli 7,5 centymetrów. Trzeba też wiedzieć o tym, iż ościeżnica regulowana wyposażona jest w opaski obejmujące ścianę z obu stron. Dzięki temu zapewnione są o wiele lepsze walory wizualne.