Na co zwrócić uwagę przed wyborem klamki do drzwi wewnętrznych?

klamki do drzwi wewnętrznych

Wydawać by się mogło, że wybór klamki do drzwi wewnętrznych stanowi dość błahą sprawę. Jest to bowiem element, który posiada tylko jedno zastosowanie, a mianowicie służy do swobodnego otwierania drzwi w obie strony. Należy jednak przed wyborem klamki zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Na rynku można spotkać wiele rodzajów klamek wewnętrznych, które różnią się od siebie kształtem, kolorem oraz jakością wykonania. Jak wybrać odpowiednie klamki do drzwi wewnętrznych oraz na co zwrócić uwagę przed zakupem? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Klamki wewnętrzne oraz klamki zewnętrzne – czym się różnią?

Klamki można podzielić na dwa główne rodzaje: wewnętrzne oraz zewnętrzne. Różnią się one od siebie przede wszystkim zastosowaniem. Pierwszy rodzaj klamek stosuje się w mieszkaniu i mają one służyć do swobodnego otwierania drzwi w obie strony. Klamki zewnętrzne natomiast wymagają użycia klucza i spełniają funkcję zabezpieczenia mieszkania przed włamaniem. 

Oba rodzaje klamek różnią się również jakością wykonania. Klamki zewnętrzne muszą wykazywać się większą odpornością na niekorzystne warunki pogodowe, w związku z czym do ich produkcji używa się lepszej jakości materiałów. Klamki do drzwi wewnętrznych cechują się nieco mniejszą wytrzymałością, jednak wyróżnia je dość duża gama wzorów oraz kolorów, dzięki czemu możemy bez trudu dopasować klamkę do ogólnego wystroju wnętrza (sprawdź na: https://www.golddoor.pl/pl/menu/drzwi/klamki-1002.html).

Na co należy zwrócić uwagę przed zakupem klamki do drzwi wewnętrznych?

Kupując klamkę wewnętrzną, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej kształt oraz kolor. Powinniśmy zastanowić się, czy będzie ona pasować do pozostałych elementów wystroju wnętrza.

Warto również zwrócić uwagę na jakość wykonania. W przypadku klamek wewnętrznych nie jest to aż tak istotne, jak w przypadku klamek do drzwi zewnętrznych, jednak warto mieć ten aspekt na uwadze.