Mozaika kamienna nie tylko we wnętrzach

Coraz częściej zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz w ogrodzie pojawia się mozaika kamienna. Za jej pomocą można nadać wnętrzu charakteru, ożywić ogrodowe ścieżki. Taka stylowa mozaika świetnie urozmaica przestrzeń. Idealnie nadaje się do ułożenia podjazdu. Tym bardziej, że nie ma w tym niczego skomplikowanego i praktycznie każdy sobie poradzi z takim zadaniem. Jako, że kamień dostępny jest w różnych odcieniach, można liczyć na duże pole do popisu, jeśli chodzi o zaaranżowanie przestrzeni.

Niebanalny ogród dzięki mozaice kamiennej

Kamień w ogrodzie to nie tylko tradycyjny głaz, który tworzy skalniak czy stoi sobie gdzieś jako dekoracja na trawniku. Możliwe jest ułożenie mozaiki z kamieni, co świetnie sprawdza się na chodniku czy podjedzie. Ważne jest o oczywiście to, aby wybrać odpowiednią mozaikę ogrodową, wykonaną z odpornych materiałów – na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Od mozaiki kamiennej wymaga się tego, aby była mrozoodporna, miała niski stopień ścieralności i nasiąkliwości. Najlepiej nadają się na zewnątrz mozaiki składające się z kostek granitowych. Świetną opcja będą też te kwarcowe, bazaltowe. Możliwości jest oczywiście znacznie więcej. Za najtwardsze gatunki kamienia uznaje się marmur i piaskowiec. Ciekawą opcją jest tez klinkier czy gres. Im bardziej skomplikowany wzór chcemy uzyskać, tym powinniśmy zdecydować się na mniejsze kostki brukowe.

Mozaika kamienna – o czym należy pamiętać?

W sprzedaży najmniejsze kostki brukowe mają wielkość 46 cm. Jeśli zależy nam na drobniejszych, trzeba poradzić sobie samemu, a mianowicie rozłupać kostki w składzie kamieniarskim. Inną opcją jest pocięcie czy połupanie płyt kamiennych, ewentualnie płytek ceramicznych. Zanim przystąpimy do układania mozaiki, powinno się wykonać odpowiedni szkic i na jego podstawie przystąpić do prac. W przypadku mozaiki kamiennej nie ma potrzeby posiadania idealnie gładkiej płaszczyzny. Można układać ją nawet na lekko pofalowanej płaszczyźnie. Ważne jest to, aby wystrzegać się zagłębień bez odpływu, gdzie w przyszłości zbierałaby się woda – www.banyo.pl – idealna propozycja dla Ciebie.