Jak wybrać sofę do salonu? Wskazówki

Wybór idealnej sofy do salonu nie jest zadaniem prostym. Powinien to być bowiem mebel pasujący do aranżacji wnętrza oraz bardzo komfortowy, zapewniający wygodny i spokojny wypoczynek. Sofa powinna również zapewniać dostarczenie dużo miejsca siedzącego, zarówno dla domowników, jaki i ich gości. Oczywiście, w przypadku małej dostępnej przestrzeni mebel nie może być zbyt duży. Zatem pojawia się pytanie: jak wybrać sofę do salonu odpowiednią dla danego wnętrza?

Sofa idealna do salonu

Podczas wyboru sofy do salonu warto rozważyć kilka elementów. Wśród nich należy wymienić: budżet, dostępną przestrzeń, pożądaną funkcję mebla oraz jego kształt.  

Sofa do salonu – budżet

Wybór nowego mebla jest podyktowany kwotą jaką się dysponuje. Za produkty wysokiej jakości zazwyczaj należy zapłacić więcej lecz należy pamiętać o tym, że jest to zakup na lata i musi się on cechować odpowiednią trwałością związaną z rodzajem materiału oraz odpowiednim spasowaniem poszczególnych elementów. Podczas zakupów warto również zwracać uwagę na akcje promocyjne, podczas których dostępne są wysokogatunkowe produkty w bardziej przystępnej cenie. 

Sofa do salonu – wielkość

Wybór wielkości mebla uzależniony jest od ilości dostępnego miejsca. Należy pamiętać o tym, że zbyt duża sofa zaburzy harmonię wnętrza oraz je przytłoczy. Zbyt mała kanapa nie zapewni miejsca do komfortowego siedzenia oraz „zniknie” w dużej przestrzeni. Wielkość mebli można optycznie regulować za pomocą koloru. Jasne barwy sprawiają, że przedmioty wydają się większe niż są w rzeczywistości. 

Sofa do salonu – funkcje

Wybór konkretnego modelu zależy od oczekiwań jakie ma on spełniać. Czy ma to być jedynie estetyczne miejsce do siedzenia, czy ma też zapewniać możliwość leżenia i spania dla domowników lub przyjezdnych gości.  

Sofa do salonu – kształt

Wybór kształtu mebla zależy w głównej mierze od rodzaju aranżacji salonu oraz dostępnego miejsca. Na rynku dostępna jest szeroka oferta narożników, sof owalnych, modułowych, wyposażonych w podłokietniki i zagłówki lub nie. Sofa niezależnie od kształtu powinna pomieścić domowników i zapewnić dobry dostęp do wszystkich miejsc siedzących.         

Sofa do salonu – styl

Sofa do salonu powinna korespondować ze stylem danego wnętrza. Może to być na przykład nowoczesna i bardzo elegancka kanapa w dość prostej formie. Taki minimalistyczny kształt pasuje do wnętrz utrzymanych w stylu modern. Salony aranżowane zgodnie z zaleceniami boho cechują się kolorami ziemi oraz wykorzystaniem bardzo naturalnych tkanin. Jasna kanapa przykryta grubo wyplatanym kocem oraz licznymi poduszkami będzie prezentować się niezwykle efektownie. Jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie, ponieważ zmiana elementów dekoracyjnych może w krótkim czasie odmienić każde wnętrze. Sofa w stylu glamour powinna mieć aksamitne wykończenie w ciepłych i pastelowych odcieniach. Tego typu mebel pięknie uzupełniają dodatki w kolorze złota lub drobne kryształki. W ten elegancki styl fantastycznie wpisują się bogato zdobione poduszki wykonane z mieniących się w świetle się tkanin.