Jak wybrać łóżko młodzieżowe dla nastolatki?

Pokoje nastolatek rządzą się własnymi prawami, a młode kobiety mają wysoce sprecyzowaną wizję ich pokoju, która często zupełnie rozbieżna jest z tą realizowaną przez ich rodziców podczas urządzania im pokoju, gdy były dziećmi. Jednym z najważniejszych mebli w pokoju nastolatki jest łóżko. Jak wybrać łóżko młodzieżowe wspólnie z nastolatką, tak aby była ona zadowolona z wyboru i z dumą prezentowała swój pokój rówieśnikom i innym gościom?

Rola rodzica w procesie wyboru łóżka dla nastolatki

Nastolatki mają wysoce sprecyzowane wymagania dotyczące preferowanego wystroju ich pokoju, a ponieważ są już prawie dorosłe, posiadają już w pełni rozwinięty zmysł estetyczny i chęć samodzielnego urządzenia przestrzeni, którą zamieszkują. 

W procesie decydowania o tym, jak wybrać łózko młodzieżowe z tego typu produktów: https://witek.pl/meble/typy-mebli/lozka/lozka-mlodziezowe/, rodzic powinien pełnić jedynie rolę pomocniczą. Może on doradzić różne rozwiązania, oglądać z córką różne modele łóżek, przetestować razem z nią niektóre z nich i wyrażając swoje wątpliwości i uwagi dotyczące jakości wykonania. Ponieważ to przede wszystkim nastolatka jest stroną zainteresowaną wystrojem jej pokoju, powinno się jej dać wolną rękę w jego urządzaniu, oczywiście na tyle, na ile jest to możliwe. 

Wybór typu łóżka

Istnieją różne typy łóżek młodzieżowych, a tymi najczęściej kupowanymi są zazwyczaj konstrukcje rozkładane, co jest wysoce praktyczne. Dzięki takiej konstrukcji nastolatka może zyskać dodatkowe miejsce w przypadku, gdy jej pokój jest niewielki, a nierozkładane łóżko nie pozwoliłoby na wykorzystanie pokoju do innych aktywności.

W przypadku, gdy istnieje możliwość umieszczenia w pokoju łóżka nieskładanego, najlepiej jest zdecydować się właśnie na taki wariant. W takim przypadku doskonałym pomysłem jest zadbanie o szuflady pod łóżkiem lub ewentualnie o to, by znajdowała się pod nimi przestrzeń na pudła i skrzynki, dzięki czemu będzie można umieszczać w nich pościel. Szafy nastolatek już i tak są bowiem najczęściej zbyt małe na ich kolekcję ubrań. Dodatkowo w pudełkach i skrzynkach pod łóżkiem mogą one przechowywać różne rzeczy osobiste, co do których nie chcą, by znajdowały się ona na wierzchu. Każda nastolatka bowiem potrzebuje miejsca, które pełnić będzie rolę skrytki i zapewni chociażby iluzję prywatności.

Poza łóżkiem z szufladami można rozważyć też model ze stelażem, który można unieść, chowając do niego pościel, jednak szuflady, bądź przestrzeń na pudła, są według wielu osób lepszym pomysłem.

Okleiny, obicia i dodatki, czyli daleko posunięta personalizacja

Nastolatki bardzo często chcą wyrazić poprzez wystrój pokoju swój charakter, a łóżko często staje się jednym z głównych obiektów, który ma go wyrażać. Możliwe jest to na wiele sposobów. Jeżeli wybierze się takie, które jest tapicerowane, nastolatka może wybrać do niego odbicie, które będzie najlepiej oddawało jej charakter. Jeżeli łóżko wykonane jest z płyty drewnopochodnej, można zastosować w nim kolorową okleinę. 

W przypadku urządzania pokoju olbrzymią rolę gra też pościel czy poduszki, które to elementy nadadzą mu pożądany styl i charakter.

Powyższe porady dotyczące tego, jak wybrać łóżko młodzieżowe dla nastolatki, sprawią że wspólnie wybierze się z nią model, który będzie stanowił źródło jej dumy i cenny środek samoekspresji.