Jak dobrać donice ogrodowe na taras?

Donice ogrodowe przeważnie stawia się na tarasach, balkonach czy patiach, w miejscach reprezentacyjnych. Kolor, kształt i faktura donicy może pomóc w określeniu dominant w aranżacji ogrodu lub tarasu. Kluczem do wybrania tego najlepszego modelu jest spójność estetyczna, wizualne nawiązanie donic do fasady domu lub do występujących na tarasie kolorów i materiałów.

Donice ogrodowe dopasowane do stylu domu

Styl tarasu zaczyna się budować od salonu. Bowiem stamtąd wychodzi się przeważnie na taras. Takie płynne przejście pomiędzy tymi dwiema strefami to gwarancja harmonijnej i gustownie urządzonej przestrzeni wypoczynkowej i reprezentacyjnej. Do wystroju tarasu używa się donic, które wyglądem nawiązują do aranżacji, jej kolorów, tworzyw a nawet fasonów mebli. Donice ogrodowe, pasujące do modnych współcześnie wystrojów wnętrz, powinny współgrać również z charakterem ogrodu. Jeśli w przestrzeni zielonej występuje kamień, na tarasie mogą stanąć donice naśladujące fakturą i kolorem naturalny kamień. Donice o identycznym wyglądzie można postawić zarówno przed wejściem do domu i przy wejściu na taras. Pozwoli to zachować spójność fasady przodu oraz tyłu domu. Jeśli planujesz zakupić donice ogrodowe koniecznie zapoznaj się z ofertą SFmeble ze względu na szeroką ofertę.

Jak dobrać donice ogrodowe do rodzaju roślin?

Jest jeszcze jednak ważna kwestia, które przesądza o wyborze fasonu i koloru donicy na taras, jest to wybór roślin, które budują aranżację. Ważna jest również wysokość donicy – musi być dopasowana do potrzeb gatunkowych roślin. Niskie modele nadają się do nasadzania kwiatów, niskich krzewinek i niewielkich roślin zwisających. Wysokie i szerokie donice odgrodowe to miejsce na większe gatunki, np. krzewy i egzotyczne gatunki, które stawia się na tarasie w sezonie letnim. Płytkie i obszerne donice okrągłe można potraktować jak mini ogród, umieścić w nich kompozycje z różnych gatunków, dopasowanych do siebie pod względem wielkości i potrzeb. Taką kompozycję można także zrobić z połączenia kilku donic o różnych wysokościach, np. można ułożyć je schodkowo – od największej do najmniejszej.