Ekologiczny płyn do prania – jak go samodzielnie zrobić?

ekologiczny płyn do prania

Dostępne w powszechnej sprzedaży płyny do prania, mogą skutecznie wyprać, zmiękczyć tkaniny, jak również ułatwić ich późniejsze prasowanie i nadać im przepiękny zapach. Niestety, tak jak proszki drogeryjne, mogą spowodować alergie i podrażniać naszą skórę. Jak zrobić samodzielnie ekologiczny płyn do prania, który będzie zupełnie bezpieczny dla naszego zdrowia, a przy okazji dla środowiska naturalnego? W poniższym artykule podamy dwa przydatne przepisy na tego typu środek piorący. 

Domowy ekologiczny płyn do prania tkanin na bazie kwasku cytrynowego

ekologiczny płyn do prania

Ekologiczne płyny do prania własnej roboty nie są takie dobre jak z tego sklepu internetowego, ale dla ciekawskich na dole zawarty jest poradnik.

Potrzebne składniki, to: 

  • 40 g cytrynowego kwasku,
  • parę kropelek eterycznego olejku, przykładowo z drzewa herbacianego,
  • 220 ml przegotowanej, letniej wody. 

Wszystkie składniki, należy dokładnie wymieszać i przelać do szczelnego pojemnika mającego pokrywkę. Na pojedyncze pranie, można zużyć około 2-3 łyżki opisanego produktu. 

Ekologiczny płyn do prania na bazie sody oczyszczonej i octu 

Potrzebne składniki: 

  • ok. 10 kropelek eterycznego olejku,
  • 1,5 łyżeczki sody,
  • 0,5 szklanki octu. 

Składniki powinny zostać dobrze wymieszane. Uzyskana w ten sposób porcja, wystarcza na pojedyncze pranie. 

Pamiętajmy, iż ekologiczne płyny do prania własnej roboty, nie są tak skuteczne, jak te, które kupimy w sklepie. Niemniej jednak można je samodzielnie zrobić, a to zabiera trochę czasu. Ponadto, z uwagi na to, iż nie zawierają konserwantów, po przygotowaniu powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach, aby nie straciły swoich właściwości.