Do czego służy ościeżnica regulowana?

regulowane futryny

Podczas wykańczania nowego domu należy zadbać o to, aby zamontować drzwi. Trzeba jednak mieć świadomość, że sam zakup drzwi nie wystarczy. Musimy mieć również element, który pozwoli na montaż takich drzwi. Takim elementem jest ościeżnica, która pozwala na osadzenie skrzydła drzwiowego w określonym miejscu. Na rynku spotkać możemy przede wszystkim dwa rodzaje ościeżnic: regulowaną oraz stałą. Różnią się one od siebie przede wszystkim ceną, a także zastosowaniem. Jaka jest różnica między poszczególnymi rodzajami ościeżnic oraz który rodzaj wybrać? Odpowiedzi na powyższe pytania poznasz w tym artykule.

Jakie jest zastosowanie ościeżnicy?

Ościeżnica stanowi niezbędny element montażowy każdych drzwi. Bez uprzedniego zamontowania ościeżnicy niemożliwy jest zamontowanie drzwi, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Ościeżnica stanowi ramę, którą montuje się do ściany, a następnie przytwierdza się do niej skrzydło drzwiowe. Ościeżnice wykonane są najczęściej z drewna, jednak mogą być one również wykonane z materiałów drewnopochodnych.

Podczas wyboru ościeżnicy należy zwrócić przede wszystkim uwagę na solidność wykonania, a także estetykę. Ościeżnica jest bowiem nie tylko elementem montażowym, ale również ozdobnym. Powinna ona pasować do ogólnej stylistyki wnętrza.

Ościeżnica stała – czym się charakteryzuje?

Ościeżnica stała, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się tym, że nie ma możliwości regulacji. Sprawdza się ona zatem w przypadku ścian, które posiadają standardową grubość oraz są idealnie równe. Ościeżnica stała jest nieco tańsza niż ościeżnica regulowana.

ościeżnice regulowane

Ościeżnica regulowana – dlaczego warto po nią sięgnąć?

Zdecydowanie więcej osób sięga po ościeżnicę regulowaną, ponieważ jest to rozwiązanie dedykowane w przypadku ścian, których wymiary są niestandardowe. Niestety niewiele osób może pochwalić się ścianami o standardowych wymiarach. Dla takich osób właśnie przeznaczone są ościeżnice regulowane, które mają możliwość regulacji o około 3 cm. Jest to rozwiązanie nieco droższe, niż standardowa ościeżnica stała, jednak większa uniwersalność oraz łatwość montażu sprawiają, że wiele osób sięga po taką ościeżnicę znacznie częściej.