Bateria umywalkowa oraz ich rodzaje – co trzeba wiedzieć

bateria umywalkowa

Baterie umywalkowe stanowią niezbędny element wyposażenia każdej łazienki. Jeśli jest dobrze dobrana, stanowi nie tylko funkcjonalne narzędzie, ale również estetyczną dekorację spójną z aranżacją całego wnętrza. Na rynku istnieje wiele modeli baterii, które różnią się pod wieloma względami. Na które z nich szczególnie warto zwrócić uwagę i co jeszcze powinno się o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat, które umożliwią podjęcie dobrej decyzji.

Baterie umywalkowe – sposób montażu

Sposób montażu to jedno z pierwszych kryteriów, na jakie warto zwrócić uwagę w tym wypadku. Bateria umywalkowa może być zamontowana na kilka sposobów, które wpływają na ich wygląd, ale również na prace, jakie trzeba w tym celu wykonać. Wyróżnia się w tej kategorii:

  • baterię umywalkową podtynkową
  • baterię umywalkową natynkową
  • baterią umywalkową stojącą
  • baterię umywalkową nablatową

Pierwszy wariant zapewnia minimalistyczny wygląd poprzez ukrycie pod tynkiem części montażowych, a przy okazji łatwo można utrzymać ją w czystości. Bateria umywalkowa natynkowa stanowi dość popularną opcję, dlatego tego rodzaju elementy można kupić w wielu sklepach i w różnych odmianach. Jej zaletą jest fakt, że z łatwością można się do niej dostać, jeśli dojdzie do jakiejkolwiek usterki. Stojąca bateria pasuje do wielu aranżacji i cechuje się dużą ilością zróżnicowanych modeli. Z kolei bateria nablatowa montowana jest na blacie, przy czym elementy montażowe są pod nim ukryte.

bateria umywalkowa

Baterie umywalkowe – sposób obsługi

Powyższy podział nie jest jedynym, jaki obowiązuje w przypadku baterii umywalkowych. Można je również podzielić na baterie jednouchwytowe, dwuuchwytowe, bezdotykowe oraz wyposażone w sterownik lub joystick. Baterie z jednym uchwytem należą do najczęściej wybieranych. W tym wypadku sterowanie uchwytem w poziomie odpowiada za zmianę temperatury, a w pionie za moc strumienia. Bateria umywalkowa dwuuchwytowa posiada dwa pokrętła odpowiadające za zimną oraz gorącą wodę. Jej zaletą jest możliwość wyboru nietuzinkowych pokręteł pasujących do wystroju. Baterie bezdotykowe pozwalają na zachowanie pełnej sterylności oraz oszczędzanie wody, a z kolei baterie ze sterownikiem lub joystickiem to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na intuicyjną obsługę umywalki.