Jak zaaranżować nieduży salon?

2017-08-09

W każdym dobrze zaprojektowanym salonie swoboda ruchu jest bardzo ważna. Dlatego w małym pomieszczeniu projekt ma szczególnie duże znaczenie. Ponieważ ograniczona przestrzeń pozwala na bardzo niewiele możliwości aranżacyjnych, warto dokładnie uzupełnić każdy kąt wnętrza. Przede wszystkim pomieszczenie powinno pełnić funkcję wypoczynkową. W tym celu wykorzystać można krzesło Masters lub wygodny fotel.

Lepiej unikać zbyt masywnego wyposażenia. Duże meble warto trzymać z dala od drzwi oraz przestrzeni przeznaczonej do poruszania się. Podobnie jak w przedpokoju, w małych pomieszczeniach lepiej unikać ścisku. W tym celu można na przykład umieść dłuższe i szersze meble wzdłuż ścian. Warto postawić także na definiowanie granic, czyli tworzenie wyraźnych stref. Można użyć ścian i dużych mebli, aby zdefiniować zewnętrzne krawędzie stref. Do wewnętrznych krawędzi lepiej używać mniejszych mebli, takich jak krzesło Masters czy niższy stół.


Mały salon powinien spełniać dwie podstawowe funkcje. Może służyć zarówno jako jadalnia, jak i pokój gościnny. Zgodnie z tą koncepcją, usprawnienie poruszania się po pokoju wywiera komfort na percepcję domowników i gości. Kiedy można poruszać się po pokoju bez przeszkód, staje się on bardziej przytulny i wygodniejszy. Poprzez wyrównanie dużych mebli wzdłuż ściany, droga do każdego obszaru pozbawiana jest przeszkód. Dzięki temu miejsca siedzące oraz wypoczynkowe są łatwiej dostępne.