Najczęstsze błędy jakie wykonujemy podczas ocieplania domu

2017-04-24


Znaczne ubytki ciepła oraz wysokie rachunki za ogrzewanie mogą być spowodowane tym, że dom został źle ocieplony. Aby uniknąć takich sytuacji poniżej przedstawiamy najczęstsze błędy jakie popełniamy podczas prac mających na celu ocieplenie naszego domu.

1. Niewłaściwe przygotowanie podłoża

Powierzchnia ścian musi być równa, gładka oraz odpylona, aby zapewnić odpowiednią przyczepność kleju. Nierówności należy wygładzić, a ubytki uzupełnić i dopiero na tak przygotowane podłoże można nakładać klej.

2. Zła kolejność wykonywanych prac

Najpierw należy położyć klej do wełny mineralnej, a dopiero na niego siatkę - nigdy odwrotnie. Ponadto niektórzy często rezygnują z gruntowania i nakładają tynk bezpośrednio na siatkę, co może skutkować licznymi prześwitami, a także pękaniem tynku i odpadaniem już po kilku latach.

3. Niedostateczne mocowanie izolacji

Może ono wynikać z niestarannego nałożenia kleju lub użycia produktu o nieodpowiednich parametrach.

4. Pozostawienie izolacji termicznej bez osłony

Nieosłonięta wełna mineralna przyklejona do ścian budynku za pomocą kleju nasiąka wodą i ulega degradacji. Wszystkie materiały służące do ocieplania ścian budynku muszą być odpowiednio zabezpieczone przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

5. Niewłaściwe nakładanie kleju do wełny mineralnej

Klej do wełny mineralnej nałożony jedynie w formie kliku placków jest niewystarczający - należy go również nałożyć do krawędzie płyt wełnianych, aby zapewnić im odpowiednią przyczepność do podłoża.