Okna pasywne - czy warto inwestować?

2016-11-06

Podczas budowania domu wszyscy szukają oszczędności. Jeżeli nie tych widocznych gołych okiem, to tych na przyszłość. Przykładem takiego poszukiwania z pewnością są okna energooszczędne. Zwłaszcza od kiedy budownictwo pasywne cieszy się coraz większą popularnością. Ale czym charakteryzuje się takie budownictwo? I czym są okna pasywne?


Głównym założeniem budownictwa pasywnego jest poprawienie właściwości termoizolacyjnych budynku oraz wykorzystywanie generowanego wewnątrz ciepła. Ogromne znaczenie ma pozyskiwanie energii z naturalnych źródeł ciepła, jak chociażby promienie słoneczne. Jednym z najważniejszych jego elementów są oczywiście okna. Właśnie dlatego producenci tworzą okna pasywne, przez które nie wydostaje się na zewnątrz zbyt wiele ciepła.


W przypadku okien pasywnych ogromne znaczenie ma to, gdzie są zamontowane. Zazwyczaj montuje się je od strony południowej, gdyż w ten sposób można uzyskać największe zyski z promieniowania słonecznego. Istotnym jest także to, aby okna zostały zamontowane przez fachowców, gdyż najmniejsze nieprawidłowości mają wpływ na szczelność budynku.


Okna pasywne są zdecydowanie droższe od innych okien. Trzeba jednak pamiętać, że jest to inwestycja na lata. Trudno jest jednoznacznie określić kto i w jakich okolicznościach powinien zdecydować się na okna pasywne, natomiast pewnym jest, że w każdej sytuacji jest to propozycja warta rozważenia i zastanowienia.