Blaty kuchenne – szklane

2016-06-29

Blat kuchenny jest elementem wyposażenia kuchni, który służy nam do wykonywania bardzo wielu zasadniczych czynności. Może warto zaszaleć i urządzić kuchnię w sposób oryginalny i nowoczesny, stosując na blatach kuchennych szkło. Ponieważ szkło doskonale odbija światło, szklany blat kuchenny  rozświetla wnętrze, dodając mu blasku i  lekkości, a także optycznie powiększa kuchnię.  

Są dwa rodzaje szkła używanego do produkcji blatów kuchennych:

  • szkło hartowane – które charakteryzuje się idealnie gładką powierzchnią i dobrą odpornością na zarysowania, a w razie stłuczenia blaty wykonane z niego  rozpadają się na drobne kawałki o tępych krawędziach, chroniąc ty samym przed skaleczeniem. Blaty szklane wykonane ze szkła hartowanego są tak samo trwałe jak kamienne czy ceramiczne, jednak  nie kroiłabym na nich bezpośrednio nożem i nie rozbijała mięsa tłuczkiem, 
  • szkło laminowane – które składa się z dwóch tafli szkła pomiędzy którymi znajduje się folia. W razie stłuczenia powoduje ona, że szkło nie rozpada się.
Najczęściej  blaty kuchenne wykonane są ze szkła  przezroczystego lub matowego. Ale szkło można także barwić oraz umieszczać  w  nim  różne ozdoby jak kwiaty, ptaki, zdjęcia lub co tylko nam podpowie wyobraźnia. Super efekt można uzyskać podświetlając je od dołu lampkami LED.

Szkło jest odporne na wilgoć więc nadaje się na blat koło zlewozmywaka. Poza tym taki blat jest odporny na wszelkie zabrudzenia, nie można go poplamić ani uszkodzić środkami chemicznymi.

Blaty szklane wyglądają bardzo elegancko. Jednak jest to elegancja  chłodna i dlatego nie sprawdzi się w każdej kuchni. Dlatego przed zakupem takiego blatu trzeba się dobrze zastanowić, czy będzie pasował do całej aranżacji kuchni.